تبلیغات
بازگشت به طبیعت - قله ی الوند و قله ی کلاغ لانه
قله ی الوند و قله ی کلاغ لانه

اوج صخره ، آشیان باز و شاهین است 

       جایگاه مردان نیک آئین است 

             همنوردا ..مرد باید بود 

                    در کمال سرافرازی  

                              زیر پای نیک مردان گَرد باید بود


سفر چهار روزه ی ما برای صعود الوند و کلاغ لانه بدین گونه گذشت :


سه شنبه : 93/5/7 

ساعت 4:30 با تعداد چهارده نفر از جلوی خانه ی حاج آقای اسکناسی به راه می افتیم.

در ابتدا کمی دلگیر هستیم ، چرا که تعدادی از همنوردان همیشگی ، همراه ما نیستند و جای خالی آن ها را کاملا حس می کنیم.راه طولانی در پیش داریم. صبحانه را در ماشین وناهار را در پارک جنگلی گرمسار می خوریم. شب به همدان می رسیم. پارک و فضای سبز اطراف جاده ، مملو از جمعیت است. بسیار متعجب زده می شویم.

 به ستاد اسکان مراجعه می کنیم تا جایی برای یک خواب راحت ، پیدا کنیم. اما تمام مدارس و حتی حیاط مدارس هم پر است .بر می گردیم تا شاید بتوانیم در مدرسه ای،با سرایداری به توافق برسیم و همین طور هم شد. در قبال پنجاه هزار تومان ، سرایداری در حیاط مدرسه، جایی برای خواب به ما می دهد.( البته باعث تاسف است .)پس از برپایی چادرها وخوردن شام مختصری ، می خوابیم تا خستگی راه را از تن بدر کنیم.


چهار شنبه :93/5/8

 صبح، زود آماده می شویم تا به دیدن غار علیصدر برویم. وقتی به آن جا می رسیم ، صف طولانی ماشین ها ما را متعجب زده می کند.خیلی ها از شب قبل همان جا خوابیده بودند تا بتوانند از غار بازدید کنند. گویا زمان برای آن ها اندکی ارزش ندارد که ساعت ها منتظر می مانند.

برمی گردیم و همان جا کنار جاده ، سفره ای پهن می کنیم.صبحانه انگشت پیچ داشتیم .اما با خوردن اولین لقمه ، سرو صدای همه بلند می شود . یکی می گوید : شبیه چسب چوب است . دیگری می گوید : مزه ی بستنی می دهد که باید با نان خورده شود .بعدی می گوید : باید در قالب ریخته شود و با آن گز درست کرد...

خدا را شکر که پنیر خامه ای داشتیم.

بعد از یک صبحانه ی جنجالی ، برای دیدن سد اکباتان به راه می افتیم.از شلوغی همدان، در سدخبری نیست .بنابراین پس از خوردن قاچی از هندوانه در بالای سد ، به طرف پایین سد می رویم . لحظه ای را در آرامش و سکوت آن جا به سر می بریم .پس از صرف ناهار در رستوران آپادانای همدان ، به طرف گنجنامه به راه می افتیم.

دوباره شلوغی وترافیک.بوی لنت ماشین ها بلند شده ودر آن هوای گرم بسیارآزاردهنده است .جایی برای پارک ماشین پیدانمی شود. بنابراین همان جا ، زیر آفتاب داغ ، کوله ها را آماده می کنیم و در ساعت 15:30به راه می افتیم.تعدادی از دوستانتصمیم می گیرند تا با تله کابین بیایند.به طرف بالای آبشار حرکت می کنیم .از کنار اردوگاه کیوارستان می گذریم.تا این که در ساعت 17 به میشان با ارتفاع  2700m می رسیم. شب را دراین مکان چادر می زنیم .انتظار هوای سردی را در این منطقه داشتم اما برعکس، شب گرمی را گذراندیم.


پنج شنبه :93/5/9

صبح 6:30  از میشان به طرف بالا به راه می افتیم .بعد از 45 دقیقه به تخت نادر می رسیم.جای سرسبزی همراه با چشمه ی آبی است.صبحانه را در این جا می خوریم.تابلویی مسیر قله ی کلاغ لانه را در شرق نشان می دهد .ولی ما ابتدا قصد صعود الوند را داریم.به مسیرمان به طرف شمال ادامه می دهیم. .اشتباها به جان پناه کلاغ لانه می رسیم.از آن جا تا قله راهی نیست ، پس به سمت کلاغ لانه می رویم.در حدود صد متری قله ، باید دست به سنگ شد.سرپرست برنامه ، پیشنهاد می کند که ابتدا خودش مسیر را برود و اگر مناسب بود بقیه ی گروه بیایند . در برگشت ، به خطرات آن اشاره می کند .مخصوصا در دهلیز بالایی باید روی تیغه ی صخره ای  که دو طرف آن دره است حرکت کرد .بنابراین چند تن از همنوردان آقابرای صعود بالا می روند و به دنبال آنان یکی از خانم ها نیز همراه همسرش، مسیر را ادامه می دهد . ساعت 9:30 روی قله ی کلاغ لانه با ارتفاع 3410 m  هستند .بعد از فرود آنان به طرف نقطه مقابل این قله یعنی الوند می رویم.در پناهگاه کمی استراحت می کنیم و از صدای دلنشین یک کوهنورد همدانی به نام کاظم آقا لذت می بریم.سپس به مسیرمان ادامه داده و با دیدن اشکال متفاوت سنگ ها و تشبیه آن به چیزهایی که در ذهنمان می گذرد لحظاتی سرگرم می شویم.در نزدیکی قله باید دست به سنگ شد.از یک دهلیز بلندی بالا می رویم و پس از آن نیز چند متری قله باید خیلی مواظب بود چرا که طنابی که برای بالارفتن نصب شده سست است وباید فقط از سنگ ها کمک گرفت .

ساعت 11:30  بر فراز  قله ی الوند با ارتفاع 3500 m  می رسیم .زمان کمی را روی قله هستیم چرا که جای کافی برای همه نیست و کوهنوردان دیگری در پایین منتظر فرود ماهستند که به قله صعود کنند.در برگشت یک کوهنورد همدانی  مسیر اصلی صعود را به ما نشان می دهد که نیازی به بالا آمدن از آن دهلیز بلند، نبوده و باید کمی قله را دور می زدیم و باعث تعجب آنان شده بود که همگی ما از این مسیر بالا آمده ایم.مسیر را به طرف میشان ادامه می دهیم و پس از صرف ناهار و استراحت ،به طرف گنجنامه حرکت می کنیم.ساعت 17 به گنجنامه می رسیم .و همه مسرور و خوش حال از این صعود ، به لالجین (شهر سفال ها ) می رویم و پس از خرید و و مرتب کردن کوله ها و صرف شام به پارکی در جورقان برای خواب می رویم هرچند که خواب راحتی با آن سرو صداو شیون نداشتیم.

جمعه :93/5/10

ساعت 4صبح حرکت می کنیم .صبحانه را در تهران و ناهار را در دامغان هستیم.

تا این که در ساعت 22:30 همگی به سلامت به نیشابور می رسیم. 


بقیه ی تصاویر در ادامه ی مطلب

 


به طرف میشان


دشت میشان

تخت نادر

نمایی از قله ی کلاغ لانه

قله ی کلاغ لانه

برگشت از کلاغ لانه

نزدیک قله ی الوند

قله ی الوند


بر فراز قله ی الوند


برگشت به گنجنامه


نگاهتان زیباتر از خورشید 

عکس ها از : آقای حمید بیاتی.
  
طبقه بندی: قله های ایران،
برچسب ها:همدان، گنجنامه، میدان میشان، قله ی کلاغ لانه، قله ی الوند،

[ دوشنبه 13 مرداد 1393 ] [ 12:15 ق.ظ ] [ مژگان فرهادی ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه