تبلیغات
بازگشت به طبیعت - قله ی زیبای سبلان (ساوالان )
قله ی زیبای سبلان (ساوالان )

بر روی قله ها 

    تن از غبار تیرگی ها  برآ

          چو جان تازه بر بلند خاک


شروع حرکت : 88/5/16  و88/5/17


تعداد 21 نفر ( 10 نفر خانم و 11 نفر آقا ) از اعضای گروه پیام بایک دستگاه مینی بوس و یک سواری ، ساعت 5:45 از نیشابور حرکت می کنیم .ساعت 18:40 به شهرستان نور رسیده ، شب را در این مکان هستیم.

 روز بعد ، 6 صبح به راه افتاده و 16:40 وارد آستارا شده و شب دوم را در این شهر به سر می بریم.


88/5/18


ساعت 8 صبح به سمت اردبیل حرکت می کنیم و پس از دو ساعت به اردبیل رسیده و از آن جا به طرف شابیل می رویم. 11:40 به شابیل می رسیم وپس از صرف ناهار در ساعت 15 با چهار دستگاه لندرور به جان پناه سبلان باارتفاع 3700 m رفته وبعداز استراحتی ، برای هم هوایی به سمت بالا حرکت می کنیم.در برگشت اکثر گروه سردرد عجیبی دارند و پس از شام مختصری سعی می کنند بخوابند تا برای صعود فردا آماده باشندواما من بدون شام و بی هیچ توضیحی هر چه لباس داشتم پوشیدم وبه کیسه خوابم پناه بردم و البته کمی نگران از سردردم ، چراکه تا کنون چنین دردی را تجربه نکرده بودم. شب سردی را در آن جان پناه بزرگ سپری کردیم.


88/5/19


ساعت 4 صبح همگی آماده ی حرکت هستیم. خیلی خوش حالم که از سردردم خبری نیست . بنابراین با نوشیدن یک فنجان کافی میکس از جبهه ی شمالی به راه می افتیم . گفته می شود سخت ترین راه صعود به این قله ، جبهه ی جنوبی می باشد.با این که در حرکتیم اما نوک انگشتان پاهایم از شدت سرما در حال یخ زدن است و مدام در حال حرکت دادن انگشتانم هستم. مسیر را ادامه می دهیم .

در ابتدا شیب تندی داریم و این شیب تا ارتفاع 4100 m ادامه دارد و پس از آن شیب ملایم می شود .با طلوع خورشید ، گویی جان می گیریم و از شدت سرما کاسته می شود .حرکت ما با پرچم هایی کوچک در طول مسیر هدایت می شود. مسیر زیبایی از سنگ های ریز و درشت ،پیش چشمانمان خودنمایی می کند .گویی که زمین بمباران سنگی شده و ما مبهوت از این همه زیبایی.

 بالاخره بعد از سنگ محراب ، دریاچه ی زیبای سبلان دیده می شود و بادیدن این تصویر قشنگ ، خستگی راه ، از تن زدوده می شود. ساعت 8:35 بر فراز قله ی سبلان با ارتفاع 4811 m می ایستیم . سومین قله ی بلند ایران ودر عین حال پرجاذبه ترین قله ی ایران ، ما را به وجد وهیجان آورده بود . صبحانه را کنار دریاچه ای که بیشتر ایام سال یخ زده است ،صرف می کنیم. با این آفتاب است اما هوا هنوز سوز سردی داردو ما بعد از نیم ساعت استراحت به سمت پایین به راه می افتیم.ساعت 11:30 جان پناه می رسیم وبعد از صرف ناهار به آبگرم شابیل رفته تا خستگی مسیر را از تن بدر کنیم.سپس به طرف نیشابور حرکت می کنیم.

88/5/20  و 88/5/21

بعد از دو روزدر ساعت ده شب، همگی به سلامت به نیشابور می رسیم و سفر شش روزه ی ما با خاطرات شیرینش به پایان می رسد.


 

 مشاهده ی بقیه ی تصاویر در ادامه ی مطلب

 آبگرم شابیل
ناهار در شابیل

جان پناه


قله ی زیبای سبلاندوست خوبم آسیه جان که عکس ها روبه من رسوندند.
برگشت از قله الهی جادوی زندگیتان همیشه هموار...

طبقه بندی: قله های ایران، دریاچه ها،
برچسب ها:اردبیل، آبگرم شابیل، قله ی سبلان، ساوالان، دریاچه ی زیبای سبلان، سومین قله ی بلند ایران، زیباترین قله ی ایران،

[ شنبه 28 تیر 1393 ] [ 09:35 ق.ظ ] [ مژگان فرهادی ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه