تبلیغات
بازگشت به طبیعت - 13 بدر در کال جنّی طبس
13 بدر در کال جنّی طبس

به حباب نگران لب یک رود قسم

      و به کوتاه ترین لحظه ی شادی که گذ شت ، 

             غصه هم می گذرد ، 

                  آن چنانی که فقط خاطره ای خواهد ماند . " سهراب سپهری "


صبح از طبس به طرف ازمیقان برای دیدن دره ای زیبا که مردم محلی به آن کال جنّی می گویند به راه می افتیم.

 دره ای که در شمال طبس و در حدود 35 km شهر طبس واقع شده است . در طول مسیر هیچ تابلو و یا نشانی از این کال نمی بینیم.

بعد از مسافتی ، وارد جاده خاکی که روبروی کشتارگاه صنعتی طیور طبس است می شویم. کمی تردید داریم. اما پسرم پویا ، به ما اطمینان خاطر می دهد که درست آمده ایم. چرا که نخل سوخته ی ابتدای جاده خاکی را از سال گذشته به یاد دارد.( عید سال قبل با خانواده این جا آمدیم ولی کلی شماتت شنیدیم که خطرناک است و... فقط نگاهی انداختیم و با حسرت برگشتیم. )

از بالا که که به این دره نگاه می کنی شبیه دره ی گراند کانیون آمریکاست و در عین زیبایی ،کمی وهم بر انگیز است.برای رسیدن به کف دره ، بهتر است حدود 5 km با ماشین، جاده خاکی را پیمود تا به انتهای جاده و به نوعی ابتدای دره که در مجاورت کوهی است برسیم. 

ماشین ها را پارک می کنیم و قدم به درّه ای خاموش و خنک در دل پهنه ی داغ و تب دار که آثار حیات در آن دست کم به دوران ساسانی بر می گردد می گذاریم. با هیجان و البته کمی ترس جلو می رویم . هر لحظه منتظر دیدن شگفتی در این کال هستیم. 

بعد از عبور از لا به لای دیواره ها ، چشممان به دیدن آبگیر زیبایی که اطراف آن را نی ها محصور کرده اند روشن می شود . چیزی که اصلا انتظار آن را نداشتیم.مسیر را ادامه می دهیم تا به محوطه ی وسیعی که حفره هایی بر روی دیواره ها وجود داشت می رسیم. حفره هایی که آن را خانه های گبری می نامیدند که محل زندگی زرتشتیان آن زمان بوده است .برای من عجیب بود که رفت و آمد به این خانه ها باید خیلی دشوار باشد چرا که از سطح کال فاصله ی زیادی دارد.با دیدن این خانه ها یاد گفته ی سهراب می افتم : نه تو می مانی و نه اندوه و نه هیچ یک از مردم این آبادی .هنوز بسیار مشتاق هستم که این مسیر را ادامه دهم اما همراهان ما راهی پیدا می کنند که به بالای کال هدایت می شود . دیگر نیازی به برگشت مسیر نیست .بنابر این ما نیز به طرف بالای کال می آییم.

          در پایان توصیه می کنم که هرگز به تنهایی در این کال قدم نگذارید.


بقیه ی تصاویر در ادامه ی مطلب


لحظه ها عریانند ،
به تن لحظه ی خود جامه ی اندوه مپوشان هرگز....

طبقه بندی: دره ها،
برچسب ها:خراسان جنوبی، طبس، کال جنّی، کال اجنّه،

[ پنجشنبه 19 تیر 1393 ] [ 10:54 ب.ظ ] [ مژگان فرهادی ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه